Sportovně rekreační oblast s přírodním koupalištěm se nachází na okraji západní části města Vrchlabí. Nabízí koupání v přírodním koupališti Vejsplachy o výměře cca 4 ha.
Klient nás na toto jezero zavolal s požadavkem posečení táhlých vodních rostlin. Přerostlé táhlé rostliny se zamotávaly plavcům do nohou a staly se tak nebezpečnými. Jelikož rostliny rostou pouze v mělčích vodách, kde je dostatek světla, zvolili jsme malý sací bagr DredgePrince Laborec. Naším cílem bylo odstranit řasy z plavebních zón jezírka na ploše asi 2 hektarů. Po úspěšném posečení vyměnili naši operátoři kosu za hrábě a posbírali posečené zbytky rostlin. Celý projekt jsme dokázali se dvěma operátory ukončit do tří dnů a návštěvníci jezírka Vejsplachy si mohli užívat ničím nerušeného plavání.
V dubnu 2021 nás na pomoc přivolal majitel soukromého jezírka o rozloze cca 360m2 v obci Dolní Seč v okresu Levice.
Majitel měl opakované problémy s prorůstáním rákosu obyčejného v jezírku. Trst obyčejná dorůstá výšky až 4 ma patří mezi naše největší trávy. Je to kosmopolitní rostlina. Roste v naplavených zónách ve stojaté nebo mírně tekoucí vodě. Kvete od července do října. Rákos je přirozeným čističem vody a poskytuje úkryt vodním živočichům. U našeho klienta se však nekontrolovatelně přemnožila, zarostla celé jezírko a omezila potenciál i údržbu jezírka.
Protože bylo jezírko mělké, k této práci jsme využili náš nejmenší sací bagr DredgePrince Laborec, který za pomoci speciálních nástavců jezírko nejen pokosil, ale zbavil se i přerostlých kořenů ze dna jezírka. Tím jsme zpomalili růst rostliny a zabránili jí okamžité recidivě. Vytrhané kořeny jsme spolu s posečenou trávou umístili na břeh jezírka, odkud si je majitel dále zpracoval. Nakonec jsme za pomoci frézy odsali i přebytečný sediment, který snižoval kvalitu vody. Naši operátoři měli 5 dní plné ruce práce, ale výsledek stojí za to.
Spokojený zákazník a čisté jezírko, to je naše mise!
Neziderské jezero je mírně slané, mělké a bezodtokové jezero na hranicích Rakouska a Maďarska. Neusiedler See, jak jezero označují rakoušení, je vedle Balatonu jediné stepní jezero v Evropě. Jezero leží v rakouské spolkové zemi Burgenland a v západním Maďarsku. Samotná rakouská část je současně největším jezerem v Rakousku. Vyznačuje se velmi malou hloubkou a mírným, větrným klimatem. Jezero je téměř celé obklopeno třtinovým pásem, který vytváří jedinečný region pro místní faunu. Díky převládajícím severozápadním větrům roste na východním břehu méně třtiny než na západním. U Donnerskirchenu dosahuje pás šířky 8 km. Obec Podersdorf am See leží na jediném místě bez třtiny dlouhém 2 km.
Ve zmíněném Podersdorf am See se nachází kromě městského přístavu i soukromý přístav jachtařského klubu. Jelikož je jezero Neusiedler příliš mělké, i malý nános sedimentu způsobuje lodím problémy při manévrování. Přesně tato situace nastala v létě v roce 2018. Nános sedimentů, přinesený silným severozápadním větrem spolu s neobvykle nízkou hladinou vody způsobil navigační problémy lodím v yachtařském klubu, jakož i v městském přístavu. Bylo tedy rozhodnuto o potřebě urychleného vyčištění obou přístavů. Zároveň se rozhodlo o vytvoření bariéry z dřevěných kůlů, která bude zabraňovat prudkému přínosu sedimentu během větrného počasí.
Jelikož těžba sedimentu z přístavu je náročná vzhledem k omezenému manipulačnímu prostoru, rozhodli jsme o použití malého sacího bagru DredgePrince LABOREC. Aby však byly práce ukončeny ve stanoveném časovém horizontu, přidali jsme na těžbu širokých uliček větší sací bagr TrexDuke IPEL. Kromě samotné těžby sedimentu, která byla komplikována zejména přítomností množství odpadu v sedimentu, nám práce komplikovala výjimečně silná zima. V obou přístavech jsme také vytahovali staré kůly a nabíjeli nové. V závěrečné fázi projektu jsme na projekt nasadili i náš poslední bagr DredgeKing PERM. Díky společnému výkonu našich strojů a operátorů jsme projekt úspěšně dokončili ve stanoveném termínu.
Celkově se na realizaci projektu podíleli 3 sací bagry a 8 operátorů. Za 6 měsíců trvání projektu jsme odtěžili 22 000 m³ sedimentu, natloukli 1 400 nových kůlů, vytrhali desítky starých kůlů az fréz odstranili přibližně 50 kilogramů namotaného odpadu.
Těšedíkovo je malá obec, která se nachází v blízkosti města Šala. Uprostřed obce Tešedíkovo se nachází jezírko, které využívají místní rybáři a také je využíváno jako zóna odpočinku a rekreace. Místní sdružení rybářů zpozorovalo nadměrné nahromadění sedimentu na dně jezírka. Sdružení se pokoušelo jezírko vyčistit svépomocí, avšak tento pokus nebyl úspěšný.
Proto nás v zimě loňského roku oslovilo místní občanské sdružení spolu s obcí se žádostí o vyčištění jezera od nánosů sedimentu. Práce na čištění jsme začali ještě v prosinci s dvoučlenným týmem a naším nejmenším sacím bagrem DredgePrince LABOREC a část jezírka jsme vyčistili od nánosů sedimentu. Pro nepříznivé počasí a velmi nízké teploty, které se držely i během dne pod bodem mrazu, v důsledku kterých voda v jezeře zamrzla, jsme projekt museli odložit až na jarní měsíce.
Na jaře jsme se do prací pustili už s naším obojživelným sacím bagrem TrexDuke IPEL, se kterým jsme za 11 dní jezero od nánosů bahna vyčistili. Nežádoucí bahno jsme čerpali do přehrazené části jezera, která vytvořila takzvanou lagunu. V laguně jsme bahno uskladnili a ponechali ho volně vyschnout.
Jezero jsme podle přání vyčistili a obec Tešedíkovo i místní rybáři se mohou opět těšit z čistého jezera a příjemného prostředí pro odpočinek.
Úsek dálnice D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala začíná v křižovatce Lietavská Lúčka, kde trasa úseku navazuje přímo na předchozí úsek dálnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka. Křižovatka pomocí plánovaného přivaděče umožní propojení dálnice D1 s městem Žilina a silnicí I/64. Za křižovatkou trasa dálnice postupuje směrem na východ, protíná katastry obcí Porúbka, Rosina, Višňové až splyne s tunelem Višňové. Tunel přechází pod vrch Hoblík a po více než sedmi kilometrech vyúsťuje v křižovatce Dubná Skala a napojí se na další pokračování D1. Od západního portálu se razilo dovrchně se sklonem 0,50 {6adabd3ee0ace4037a30e98c62df145262389aa997ead397393e2d1e5211b8c5} v délce 573 metrů, dále úpadně se sklonem 2,27 {6adabd3ee0ace4037a30e98c62df145262389aa997ead397393e2d1e5211b8c5} v délce 2 545 metrů. Od východního (vrtouckého) portálu se ražení uskutečňovalo dovrchně se sklonem 2,27{6adabd3ee0ace4037a30e98c62df145262389aa997ead397393e2d1e5211b8c5} v délce 4 362 metrů.
Při ražení se objevilo nečekané množství geologických poruch, nejzávažnějším problémem byl velký přítok vody. Jelikož většina délky tunelu je vybudována od Východního portálu dovrchně, ústí i většina vody prosakující z tunelu na východním portálu. Při ražení tunelu a ostatních stavebních pracích splavilo množství vody jemnozrnné sedimenty k východnímu portálu a odtud do blízkého bezejmenného potoka. Potok byl v důsledku stavebních prací kontaminován a byl rozhodnut o jeho revitalizaci.
Na revitalizaci bezejmenného potoka jsme nasadili náš nejmenší plovoucí sací bagr DredgePrince LABOREC. Bagr díky svým malým rozměrům dokázal zajistit efektivní těžbu z malého bezejmenného potoka. Ke zpracování sedimentu jsme použili naši nejmenší odvodňovací linku DESET PG04, která svým výkonem odpovídá použitému sacímu bagru. Těm 4 pracovníků dokázal bezejmenný potok ve 2 fázích projektu revitalizovat za 55 dní.
Vodní stavba Velké Kozmálovce je situována na dolní části řeky Hron. Hlavním účelem vodní nádrže je zajištění dostatku užitkové vody pro jadernou elektrárnu Mochovce. Rovněž se využívá pro potřeby zavlažování v zemědělství, průmyslu a na rekreaci. Na jezu vodní nádrže je vybudována malá vodní elektrárna. V roce 2018 jsme v rámci přípravy na oslavy 30. výročí spuštění provozu vodní nádrže odtěžili malé množství sedimentu a odstranili naplavený odpad. Dva operátoři těžili sediment sacím bagrem DredgePrince LABOREC a spolu s obsluhou flokulační stanice naplnili geovak o objemu 18 m3 během jediného dne.
Pro plné naplnění kapacity geovak -u byla zapotřebí 3 doplnění s přestávkami na filtraci. Po odtížení sedimentu jsme čerpadlo vyměnili za vidle. Následující 4 dny jsme při nátoku do čerpací stanice jaderné elektrárny Mochovce vytahovali na břeh naplavený odpad. Plastové láhve, kusy nábytku, oblečení, ale také velké kusy splavených dřevin jsme vyložili na místo při cestě. Odtud materiál odebral náš zákazník s pomocí kráčejícího bagru a nákladní auta odpad odvezli k odstranění.
Na tomto projektu jsme si ověřili kvalitu sacího bagru DredgePrince LABOREC, jakož i obsluhy, která dokázala s takto malým strojem manipulovat s hmotnými a rozměrnými kusy odpadu. Zároveň pro nás projekt znamenal možnost ukázat kousek naší práce vodohospodářům z okolních zemí, kteří navštívili oslavy 30. výročí spuštění vodní stavby Velké Kozmálovce.
Uherské Hradiště je město na jihovýchodě Česka ležící u řeky Moravy. Povodí Moravy s.p. realizovalo začátkem roku 2019 výstavbu nového servisního pontonu pro plavidla povodí. Součástí soutěže bylo i odčerpání malého množství sedimentu z koryta řeky Morava ve městě Uherské Hradiště na místě příštího pontonu. Odtížení sedimentu zajistí dostatečnou hloubku pro pohyb plavidel iv měsících s nižší vodní hladinou.
Vítěz nabídkového řízení, společnost SM PONTON, s.r.o. nás kontaktoval právě pro tuto část prací. Pro úspěch celé operace bylo klíčové načasování. Stavba samotného přístaviště mohla začít až po odtížení sedimentů. Jelikož stavba musela být předána před letní sezónou, těžba sedimentu proběhla začátkem února při minusových teplotách.
Pro naše dobře vybavené operátory a bagr DredgePrince LABOREC to však nebyla překážka. Celkově jsme přečerpali 2029 m3 hydrosměsi z hloubky 2 metrů. Sediment jsme přepravili plovoucím potrubím o délce 150 m na místo určené objednatelem. Po 4 dnech těžby mohl náš klient pokračovat v budování moderního přístaviště pro plavidla Povodí Moravy ve městě Uherské Hradiště.
ACQUE Sport Center je multisportovní centrum v městečku Porto Fuori, pár kilometrů od Italského města Ravenna. Svým zákazníkům nabízí různé sportovní aktivity přes golfové hřiště po přírodní jezero určené k provozu vodních sportů a rybolovu. Na přírodním jezírku se na jaře roku 2019 konal důležitý trénink Italských záchranných složek. Provozovatel si však pár týdnů před začátkem všiml v jezeře velkého množství vodního rostlinstva. Řasy Algae alligata obrostly jezírko natolik, že bránila vstupu člunů do vody a hrozilo zachycení rostlin o lodní šrouby.
Naším úkolem bylo řasy odstranit a vytvořit hluboký vodní sloupec pro potřeby provozu člunů na jezeře. Za náš tým pracoval malý sací bagr DredgePrince LABOREC. Spolu se dvěma operátory to zvládli za tři dny i přes nepříliš příznivé počasí. Vodní řasy z plochy v rozsahu cca 1,5 hektaru jsme úspěšně posekali, vysbírali a vyložili na břeh. Žací nástavec bagru Laborec dokáže sekat do hloubky 2,5 metru. Jelikož řasy rostou pouze v mělčích vodách, kde je dostatek světla, byl náš malý bagr pro tuto práci ideálním řešením. Po posečení měníme kosu za hrábě. Těmi dokážeme efektivně vysbírat plovoucí zbytky posečených rostlin a řasy a vyložit je na břeh. Takto umístěné rostliny již provozovatel centra zpracoval ve vlastní režii.
Spojení výkonného dieselového motoru s lodním šroubem odolným vůči namotání rostlin zaručuje bezproblémové a rychlé sečení vodních rostlin a údržbu vodní plochy. Náš první projekt v Itálii dopadl podle očekávání a klient se těšil z čistého jezera a nerušeného průběhu tréninku záchranných složek.
Developer vybudoval v katastru obce Malé Leváre areál s umělým jezírkem o ploše 0,8 hektaru. Po obvodu jezírka postavil 17 luxusních chat s přímým vstupem do vody. Do jezírka nasadil okrasné druhy ryb a vodní rostliny, které svojí filtrační schopností udržují vodu čistou. Výsledkem je nádherný soukromý rekreační areál s privátním jezírkem vhodným ke koupání.
Vlčí mor, jak se nasazené filtrační rostliny nazývají, nicméně narostl do rozměrů, které snižují komfort plavání. V některých částech jezírka sahaly rostliny až po hladinu a v takovém prostředí není plavání příjemné.
Developer průběžně seká rostliny ve vlastní režii, ale pouze do hloubky 1,5m. Naším úkolem bylo posekat řasy v celé ploše jezera do hloubky 2,5 metru. Jezero tak bude připraveno na letní koupací sezónu.
Stroj DredgePrince LABOREC se dvěma operátory zvládli roli za necelý pracovní den. Žací nástavec má nastavitelnou maximální hloubku sečení do 2,5 metru, takže zadaný úkol byl pro nás hračkou. Vysoký výkon hydraulického systému a robustnost žací hlavy nám umožnila ukončit práci v rekordním čase necelých 6 hodin sečení.
Marina Cafe v Hamulákově je malá marina na břehu Dunaje nacházející se v katastru obce Hamuliakovo nedaleko Bratislavy. Marina Cafe nabízí svým zákazníkům služby kavárny a zároveň prostor pro kotvení malých plavidel.
Majitel marina Cafe si všiml, že malá plavidla mají při nižší hladině Dunaje problém s kotvením v boxech. Problém vznikl hromaděním říčního sedimentu v kotevních boxech. V březnu 2019 se proto rozhodl tento problém vyřešit a oslovil naši společnost.
S nahromaděným říčním bahnem jsme se přišli popasovat za pomoci dvoučlenného týmu a sacího bagru DredgePrince LABOREC. Čištění přístavu o rozloze přibližně 0,28 ha našemu týmu trvalo 7 dní. Říční sediment jsme těžili do hloubky 2 ma sacím potrubím jsme jej přepravovali a vypouštěli do proudnice řeky Dunaj. Práce na čištění přístavů vyžaduje preciznost a přesnost. Jelikož se s plovoucím bagrem pohybujeme v omezených prostorách a limitovali nás i ocelová lana, kterými je o břeh upevněna konstrukce mol a jsou pod vodou.
Díky vyčištěnému přístavu se mohl majitel těšit na bezproblémovou začínající letní sezónu.